![Maria Erika Olofsdotter Kruukka](http://www.ilsussidiario.net/img/_THUMBWEB/erika_kruukka_thumb400x275.jpg)
Maria Erika Olofsdotter Kruukka (postumt kallad Aittamaa) [förtydliga], född 1866 i Junosuando, död 1952, var en svensk hemslöjdare. Hon bodde i Lovikka och var den som 1892 utvecklade Lovikkavanten. Hon var gift med August Aittamaa och omnämndes i folkräkningen 1930 med titeln"vantfabrikör". Erika Aittamaa avled 1952 vid 86 års ålder.
![Драгињa Љочић Милошевић](http://www.svetplus.com/images/vesti/a/322704141.jpg)
Др Драга Љочић (Шабац, 22. фебруар 1855— Београд, 5. новембар 1926) је била првасрпска лекарка, феминисткиња исуфражеткиња. Медицину је студирала уЦириху, као једна од ретких жена студената медицине у то време.
Била је велика филантропкиња и заштитница деце. Искрено и енергично се залагала за отварање дечијих болница, изградњу домова за незбринуту децу. Због ових и сличних ставова често је била прозивана и у јавности препозната као особа која јавно промовише неморал. Њена истрајност, искреност и посвећеност увек су били јачи од било које осуде и она је захваљујући вери у себе и у исправност својих циљева успела да те идеје и реализује.
Драга Љочић је једна од најинтересантнијих жена у модерној историји Србије. Од када је започела каријеру лекарке непрестано се борила самизогиним, мушким светом који је покушао да је на сваки начин дисквалификује и уклони са места која су јој по свему припадала. Тешко се запослила у државној служби. Није ималаправо на једнаку плату, нити пензију. Од младости је водила личну борбу за професионално изједначавање мушкараца и жена и ту борбу је преносила и на женске огранизације које је основала са својим малобројним истомишљеницама.
Јавно се залагала за стицање права гласа за жене, и до краја је остала верна младалачким идејама о социјалној једнакости. Као болничарка, а касније и као лекарка, учествовала је усрпско-турским ратовима, српско-бугарском рату у 19. веку, као ибалканским и Првом светском рату у 20. веку и на тај начин показала своје безгранично и неупитно родољубље и лојалност отаџбини која јој није узвратила са једнаким поштовањем и признавањем њеног професионалног рада.